Tack för ett lyckat sommarläger!

08.06.2023 kl. 12:17
Sommarlägret fylldes med glada skratt och uppfinningsrikedom då deltagarna fick improvisera roliga scener, hitta sina inre djur och skapa självporträtt med hjälp av naturmaterial. Lägret kändes än en gång för kort.

Samhörigheten bildades snabbt efter de inledande lekarna och vår studio färgades med teaterljusens sken då vi jobbade fysiskt med både dans och rörelseimprovisation. Vi har testat 100 olika sätt att föra koppen över scenen, undersökt hur man kan röra sig som ett djur och hur det inre djuret kan förminskas och förbli en kärna i en människokaraktär. Deltagarna har också skapat självporträtt av material de samlat utifrån. Framförallt har deltagarna fått improvisera och skratta, hitta på egna scener både i hel och delgrupp. Fritiden ute har varit en viktig del av lägret och parken nära oss har varit i flitig användning.

Tack till alla som också deltog på vår demo! Det var en stor glädje att få visa upp vad vi arbetat med under lägret.