Kom med och skapa kortfilmer på Teaterskolans höstlovsläger!

19.09.2022 kl. 12:39
Dramalägret för 7-12 åringar ordnas i DOTs lokaler på Busholmen torsdag-fredag 20.-21. oktober 2022 kl.9-15.

Kom med och skapa kortfilmer! Under lägret bekantar vi oss med att skapa berättelser som vi sedan övar in och filmar med mobiltelefoner. Deltagarna får både stå framför och bakom kameran och lära sig om olika skeden i den skapande processen med film; dramaturgi, improvisation och rolltagande, regi och inspelning. Vi undersöker hur vi med enkla medel kan skapa olika rum, situationer och berättelser. Till slut blir det dags för premiär då vi tittar på det vi åstadkommit!

Dramalägret för 7-12 åringar ordnas i DOTs lokaler på Busholmen torsdag-fredag 20.-21. oktober 2022 kl.9-15. 

Priset för lägret är 100 euro inkl. lunch och mellanmål båda dagarna. OBS! Lägret är gratis för Teaterskolans elever eftersom det räknas som temastudier. 

En bekräftelse skickas åt er per e-post att ni fått plats på lägret. Begränsat antal platser.

Till anmälningsformuläret.