76165.jpg

Teaterskolans terminsstart skjuts upp med en vecka

08.01.2021 kl. 13:08
Teaterskolan DOT följer följer myndigheternas direktiv gällande coronaviruset. Enligt myndigheterna är barnens hobbyverksamhet som ordnas inomhus och därmed också den grundläggande konstundervisningen på paus fram till 31.1.2021. Situationen kommer att omvärderas 14.1, d.v.s. nästa vecka.

Vi skjuter därför upp terminsstarten med en vecka så att Teaterskolan DOTs vårtermin startar måndagen 18.1 med distansundervisning fram till den 31.1.2021. Därefter hoppas vi kunna ordna närundervisningen på samma sätt som under hösten. De nya terminstiderna uppdateras till teaterskolans hemsida.

Undervisningen under våren sker på samma dagar som under hösten.

Här nedan kan ni se de exakta starttiderna för videoträffarna som alltså hålls samma dag och tid som närundervisningen skulle ske. Träffarna kommer att vara ca 45 minuter långa och hålls på Zoom. Gruppernas lärare Minna Valkama kommer nästa vecka med mer information om hur den praktiskt kommer att ske.

Klockslag för då undervisningen startar våren 2021:

Måndagar: Nordsjö grundstudier 1 (NG1) OBS kl. 14 

Tisdagar: Luckan grundstudier 3 (LG3) kl. 16.30

Onsdagar: Busholmen grundstudier 2, som startat hösten 2020 (BG2 ny) kl. 16

Torsdagar: Busholmen grundstudier 1 (BG1) OBS kl. 14.40
Torsdagar: Busholmen grundstudier 2 (BG2) kl. 16

Anmälan till vårterminen: 

Anmälan till Teaterskolan DOT gäller alltid hela läsåret och ni behöver inte anmäla ert barn på nytt utan genom att betala terminsavgiften för vårterminen fortsätter studierna för ert barn. Fakturan för vårterminen samt ytterligare information om vårterminen sänds till er efter myndighetsinformationen den 14.1.21.

Gott nytt år!